DalesHundSnak

Balrog 5 mrd.

Idag er det øsende regn her i Ebeltoft hvor vi opholder os i sommerhuset.
Lidt torden og lyn også.

Og øsende regn, det kan Balrogger absolut ikke lide.
Om morgenen skal han normalt ud, går 7 meter fra døren, og så åbner han for sluserne i op til et min.
I dag, i regn, nope han skulle absolut ikke noget, så jeg var nødt til at iføre ham snor, og på bare tæer iført underpermissioner og paraply (til stor morskab for naboer) måtte han hives ud på plænen, hvor der så var succes.
Lige så snart projektet “tøm blæren” var afsluttet, høvlede han hen til hoveddøren.

At få tørret poter er stadig et tomandsprojekt, idet Balrogger absolut IKKE deler vores opfattelse af et akut behov.

Vi har nu haft 2 uger intensivt i sommerhuset, hvor jeg stort set kun har været væk fra ham når jeg har windsurfet.

Og der er ingen tvivl om, at jeg er hans foretrukne legeonkel, og 98% af alle forsøg på at bide går ud over mig.

Bideriet generelt.
Jeg tror (ok jeg ber til den store hundegud) at det er i aftagende.
Det er det nok også, for han er ved at skifte tænder.
Og han døjer med det.
57 gange om dagen kommer han med et eller andet jeg/vi skal holde, mens han bider løs. Det kan være alt fra kohorn, bideben, bidetov til briller og tæpper…hvad som helst egentlig.

Og han taber tænder nu, i går to stk, og kan se at der mangler flere hist og her. Dette betyder pt, at han har svært ved at tygge.
Et stykke grovfranskbrød, betyder at der efterlades skorper overalt, og det bløde er suttet af.
Af samme årsag får han lidt leverpostej i sit tørfoder.

Vi træner stadig søgelege i haven, stuen og hvor det nu er muligt, og stadigvæk synes han det er sjovt, men der skal mere og mere til at gøre ham træt.

Jeg går lange ture med ham, ikke at det trætter ham fysisk, men hjernen kommer på højttryk når vi besøger ukendte stier og skove.
Første gang vi var i skoven, var det godt nok en noget forsigtig vovse jeg havde med, og da jeg oplyste at der både var ulve og trolde (det sidste jo faktuelt) skulle den lille Balrog godt nok ikke særlig langt væk fra stien.

Og så har han et yderst veludviklet drillegen.
Hvis jeg henter hynder og puder fordi jeg vil sidde i mit loungesæt, venter han indtil jeg kommer ud med min pc, og så lige når jeg begynder at skulle sætte mig ned,- jeps, hvem fræser op og smider sig..
Det er åbenbart noget at det sjoveste, selv om han ikke må være i møbler,- hvad vi håndhæver bestemt, og han lige så målrettet tester.

Indtil videre har han smagt på rødvin, hvidvin, og cola, vel at mærke af glas,- som en afart af reptiler, kan han på forunderlig vis forlænge sin tunge, og drikke af glas….vil skynde mig at understrege, at det ikke er hensigten fra vores side.

Endelig er Balrogger tilsyneladende udstyret med en helt grundlæggende trang til at destruere.
Lige så snart han ser sit snit til det, skal noget ødelægges.

Åbenbart er værdien af den genstand han udvælger, direkte proportional med graden af ødelæggelse.

Når han så bliver irettesat, kan han godt begynder at smågø af bare frustration.

Trodsalderen er begyndt,  faktisk netop nu,  kæmper fruen med at få ham ned af sofaen, han har forsøgt 15 gange i træk.
Det er to stærke viljer der udkæmper et slag- jeg dukker hovedet, og ved- at den kommer Balroggen til at tabe…

Forsidebillede: Balroggen i samme position. Henholdsvis 9 uger og 5 mrd.
55 cm over skulder og små 20 kg nu.

Facebook Comments
Total Page Visits: 945 - Today Page Visits: 1

2 thoughts on “Balrog 5 mrd.

  • Tina Funder
    Søde Skipper. Han bliver jo enorm, du må investere i en minibus hvis han fortsat skal transporteres.

    Besvar
  • Bolette Kristensen:

    Altid god underholdning fra din hånd, som det er interessant at spejle søster Ruby i – selvfølgelig uden hendes vidende, hun behøver ikke få flere ideer end dem hun allerede har!

    Besvar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *